Darmowa dostawa od 99,00 zł

Organiczna guayusa w Polsce – jak, gdzie, kiedy?

2020-09-09
Organiczna guayusa w Polsce – jak, gdzie, kiedy?

Guayusa to roślina rodem z Ameryki Południowej, w jaki sposób przybyła więc do Polski? Jako pionierska marka organicznej guayusy czujemy się w obowiązku opowiedzieć Wam więcej o tej roślinie i o tym, skąd ją importujemy. Zapraszamy w podróż do słonecznego Ekwadoru!

Ilex guayusa – gdzie rośnie?

Guayusa to roślina wywodząca się z Ekwadoru. Rośnie na średniej wielkości drzewach i ma intensywnie zielone liście. Mówi się, że pierwszymi użytkownikami guayusy byli Indianie z plemion Jivaro i Kichwa, którzy docenili ją ze względu na silne właściwości pobudzające zawdzięczane wysokiej zawartości kofeiny. Często sięgano po nią przed całonocnym czuwaniem lub polowaniami, co miało zapewnić lepszą koncentrację. Z tego powodu guayusę czasem nazywa się też „zielem nocnego stróża”. Tradycyjnie napar przygotowuje się w drewnianych miseczkach. Choć jest nazywana siostrą lub kuzynką yerba mate, między nimi występuje naprawdę wiele różnic. Pisaliśmy o nich tutaj. Guayusa jest jednak mniej popularna niż yerba mate. Obydwie rośliny upowszechniane były przez jezuitów w okresie konkwisty. O ile yerba mate szybko stała się głównym towarem eksportowym Paragwaju, guayusa przegrała z ekwadorskimi plantacjami bananów i trzciny cukrowej, przez wiele lat pozostając w cieniu ostrokrzewu paragwajskiego. Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w jej rozpowszechnianiu.

Guayusa Pachamama – jak przybyła do Polski?

Guayusa była dostępna na polskim rynku już kilka lat temu, jednak jej początkowe ceny odstraszały. Jako że naszą misją jest krzewienie miłości do owoców żyznej południowoamerykańskiej gleby, bardzo zależało nam na rozpowszechnieniu guayusy w Polsce. Nie było to łatwe - Ekwador to wciąż rozwijające się państwo, w którym Internet nie działa tak dobrze jak w Unii Europejskiej. Musieliśmy zgłębić sposoby, jakimi komunikuje się tamtejsza ludność, aby dotrzeć do potencjalnych dostawców. Co ciekawe, w przeciwieństwie do branży yerba mate guayusa to wciąż dość kameralny i rozwijający się biznes. Plantacje nie są tak wielkie i technicznie zaawansowane jak te, na których uprawia się ostrokrzew paragwajski.

guayusa plantacja guayusa yerba mate

Po pewnym czasie udało nam się jednak nawiązać kontakt z plantacją w prowincji Napo. Zachwyciła nas bliskość natury i ogrom zieleni, która otacza plantację dosłownie z każdej strony, a także serdeczność właścicieli plantacji. Znajduje się ona w pobliżu parku narodowego, a uprawa i produkcja podlegają ścisłej kontroli i są zgodne z rygorystycznymi wymaganiami organów certyfikujących, dzięki czemu produkty Guayusa Pachamama to pierwsza guayusa organiczna na polskim rynku. Stale poszerzamy naszą ofertę. Obecnie oprócz klasycznej guayusy proponujemy także dwie wariacje smakowe. Zapraszany do zapoznania się z naszymi produktami!

pixel