Jak zaparzyć guayusę? Cztery sposoby przygotowania naparu na bazie ilex guayusa.

2022-07-14
Jak zaparzyć guayusę? Cztery sposoby przygotowania naparu na bazie ilex guayusa.

O pobudzających i prozdrowotnych właściwościach naparów na bazie Ilex guayusa dowiedzieliście się już z informacji zgromadzonych na naszej stronie. Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić Was do spróbowania tego niezwykłego napoju, który z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularny. Może nawet zdążyliście już złożyć zamówienie, a aromatyczna guayusa tylko czeka na pierwsze testy. Jeśli tak, koniecznie czytajcie dalej. W dzisiejszym wpisie przedstawimy sprawdzone i niezawodne sposoby przygotowania guayusy. Zapraszamy do lektury!

Krótko: czym jest guayusa?

Najpierw tylko krótkie przypomnienie dla tych, którzy jednak nie mieli czasu zagłębić się w treści na naszej stronie internetowej. Ilex guayusa, nazywana również ostrokrzewem gujańskim, to roślina, która dorasta w lasach równikowych Amazonii. Występuje na terenie Ekwadoru, Peru i Kolumbii. Wykazuje podobne działanie do ostrokrzewu paragwajskiego, znanego szerzej pod nazwą yerba mate. Jest przez to często nazywana „siostrą yerba mate”. W odróżnieniu od yerby, Ilex guayusa zawiera mniejszą ilość tanin - substancje te odpowiadają za gorzki smak naparu. Ma przyjemny, delikatnie ziołowy smak. Zawiera l-teaninę, którą znaleźć można również w klasycznej herbacie - wpływa na samopoczucie, rozluźnia i zmniejsza uczucie stresu. Przede wszystkim jednak Ilex guayusa doceniana jest za dość sporą zawartość kofeiny - około 3-4 %. Działa więc pobudzająco, rozjaśnia umysł i zwiększa koncentrację. Jej odkrywcy, Indianie z plemion Jivaro i Kichwa, pili wywar z guayusy przed polowaniami i rytuałami. Wierzyli też, że napar z rośliny ma wpływ na wywoływanie świadomych snów, które miały przywoływać wizje i pomagać w przepowiadaniu przyszłości. „Warto dodać, że nasza Guayusa Pachamama to produkt w pełni ekologiczny. Rośnie dziko, w pobliżu gospodarstwa położonego w prowincji Napo, na północy Ekwadoru. Ostrokrzew gujański dorasta tam w zgodzie ze swoim naturalnym cyklem wegetacyjnym, bez użycia sztucznych nawozów czy szkodliwych pestycydów. Rośliny zbierane są ręcznie i uważnie selekcjonowane. Na każdym etapie produkcji przykłada się szczególną uwagę do tego, aby ostatecznie powstały produkt był dobry i zdrowy. „Indiańska herbata” z guayusy ma wiele zastosowań. A jak ją parzyć


Jak przygotować guayusę? Zrobisz to na kilka sposobów:

Napar z guayusy jest pyszny. Jego przygotowanie jest bardzo proste - prostsze nawet niż yerba mate! Największą różnicą jest to, że guayusę można bez obaw zalać wrzątkiem - jej liście się nie „sparzą”. Nie trzeba więc czekać, aż woda ostygnie do odpowiedniej temperatury - tak jak jest to z yerba mate. Guayusę można parzyć na kilka sposobów:

  • Ilex guayusa – jak parzyć na szybko?

Do kubka o pojemności ok. 300 ml wsyp 1,5-2 płaskiej łyżeczki suszu - pokruszonych liści Ilex guayusa. Zalej całość wrzątkiem i parz przez 5-8 minut (do opadnięcia fusów).

guayusa pachamama napar przygotowanie

  • Ilex guayusa – jak parzyć à’ la yerba mate?

Do ceramicznej tykwy o pojemności ok. 350 ml wsyp 4-6 płaskich łyżeczek stołowych suszu. Na kopczyku umieść bombillę (rurkę filtrującą). Zalej wodą o temperaturze nie wyższej niż 80°C i parz przez 5-8 minut. Tak przygotowany napar dłużej oddaje swoje właściwości, dzięki czemu można pozwolić sobie nawet na 3-4 dolewki!

guayusa pachamama przygotowanie naparu

  • Guayusa po ekwadorsku – jak parzyć tradycyjnie?

Do garnka wypełnionego wrzącą wodą (1 litr) wsyp 5-6 płaskich łyżeczek guayusy i gotuj przez 3 minuty. Gotowy napar przelej do pilche (tradycyjnych miseczek na napar) lub innych naczynek i popijaj bezpośrednio z nich.

guayusa pachamama przygotowanie

  • Guayusa we french pressie – jak parzyć?

Do litrowej praski francuskiej (french press) wsyp 6,5-7,5 płaskiej łyżeczki guayusy. Zalej całość wrzątkiem i parz przez 5-8 minut. Odcedź fusy i przelej gotowy napar do kubków lub innych naczyń.

guayusa pachamama przygotowanie french press

  • Guayusa - parzenie w torebkach

Nasza Guayusa Pachamama dostępna jest także w wersji w wygodnych i praktycznych saszetkach, które maksymalnie upraszczają jej parzenie. Wystarczy wrzucić torebkę guayusy do filiżanki lub kubka, zalać wrzącą wodą i parzyć przez około 5-10 minut. Gotowe!

guayusa pachamama przygotowanie w torebkach


Jak urozmaicić smak guayusy?

Ilex guayusa w odróżnieniu od yerba mate, nie jest tak gorzka w smaku. Bardziej przypomina ziołową herbatę na bazie pokrzywy. Jest bardzo łagodna i przyjemna, dlatego polecamy ją tym, którzy szukają zdrowej, naturalnej alternatywy dla kawy, jednak zniechęcił ich mocny, charakterystyczny smak yerba mate. Przez to, że guayusa jest tak delikatna i dość neutralna w smaku, doskonale łączy się z różnymi dodatkami - aromatycznymi ziołami, suszonymi, jadalnymi kwiatami, słodkimi owocami czy naturalnymi aromatami. Świetnie smakuje także osłodzona miodem czy naturalnym słodzikiem.

Polecane

Guayusa Pachamama – 100g – z organicznym certyfikatem

Guayusa Pachamama – 100g – z organicznym certyfikatem

20,88 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 17,72 zł/1szt.Cena regularna 22,90 zł brutto/1szt.(208,80 zł / kg brutto)
Guayusa Pachamama Lavanda – organiczna z lawendą – 250g

Guayusa Pachamama Lavanda – organiczna z lawendą – 250g

49,29 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 40,10 zł/1szt.Cena regularna 59,90 zł brutto/1szt.(197,16 zł / kg brutto)
Guayusa Pachamama Menta Limón – organiczna z miętą i cytryną – 250g

Guayusa Pachamama Menta Limón – organiczna z miętą i cytryną – 250g

58,41 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 41,57 zł/1szt.Cena regularna 59,90 zł brutto/1szt.(233,64 zł / kg brutto)
pixel