Darmowa dostawa od 60,00 zł

Guayusa – właściwości naparu

2023-01-24
Guayusa – właściwości naparu

Napary z guayusy są w naszym kraju wciąż nieco mniej popularne niż napary z ostrokrzewu paragwajskiego. Choć wiele osób je porównuje, jest między nimi wiele różnic. Dziś przedstawiamy Wam właściwości naparu z guayusy – czytajcie uważnie!

Energia z Ekwadoru. Guayusa - co to jest?

Rekordy popularności wśród pobudzających napojów bije kawa. Tuż za nią w rankingu stoi herbata, którą goni zdobywająca coraz większą sławę yerba mate. Czwartą kuzynką pobudzających naparów jest guayusa. Co to jest, skąd się wzięła i jak działa? Ilex guayusa, czyli ostrokrzew gujański, pochodzi wprost z amazońskiej dżungli. Rośnie przede wszystkim na terenie Ekwadoru, Peru i Południowej Kolumbii. Tak jak większość ostrokrzewów, jest wiecznie zielonym drzewem. Guayusa osiąga od 6 do nawet 30 metrów wysokości, a jej właściwości setki lat temu odkryli Indianie z plemion Kichwa i Jivaro. Z liści rośliny sporządzali wywar, który dodawał im energii i poprawiał koncentrację przed długimi, wyczerpującymi polowaniami. Przyjrzyjmy się bliżej jej niezwykłym walorom i działaniu.

Alternatywa dla gorzkiej mate. Guayusa – jak smakuje?

Nie bez powodu guayusa często nazywana jest siostrą yerba mate. To dlatego, że oba napary pochodzą od roślin należących do jednej rodziny – yerba mate to inaczej ostrokrzew paragwajski, guayusa zaś – ostrokrzew gujański. Sposób przygotowania guayusy i yerba mate jest bardzo podobny. Różnią się natomiast pod względem smaku. Napar z guayusy wyróżnia smak zupełnie inny niż ten właściwy tradycyjnej yerba mate. Podczas suszenia guayusy zwykle zamiast dymu wykorzystuje się powietrze, dlatego tego typu naparom nie będą raczej towarzyszyć intensywne, dymne nuty. Co więcej, w składzie chemicznym guayusy na próżno szukać garbników – substancji odpowiedzialnych za gorzkawy posmak m.in. naparów z ostrokrzewu paragwajskiego. Jeśli więc nie odpowiada Ci klasyczna goryczka, typowa dla yerba mate, guayusa może okazać się napojem w sam raz dla Ciebie. Ma delikatny, lekko roślinny smak, który świetnie komponuje się z dodatkami. Łagodny smak naparu z guayusy doskonale uzupełniają zioła, owoce w każdej postaci, jadalne kwiaty czy naturalne olejki i aromaty.

co to guayusa jak smakuje guayusa

Guayusa – niezwykłe właściwości naparu z Ekwadoru

Ilex guayusa, oprócz walorów smakowych, wykazuje wiele pozytywnych właściwości. Cechuje się wysoką zawartością witamin, minerałów i substancji mających korzystny wpływ na cały organizm człowieka. Jako jedną z najważniejszych substancji wymienia się kofeinę, której zawartość w guayusie jest wyższa niż w przypadku yerba mate! Literatura naukowa podaje, że w liściach ostrokrzewu gujańskiego znajduje się średnio 3-5% kofeiny, a maksymalne stężenie wynosi nawet 7,6%! Kofeina działa stymulująco na osrodkowy układ nerwowy. Zawierająca tę substancję Ilex guayusa wykazuje więc działanie pobudzające. Niweluje uczucie zmęczenia, poprawia koncentrację i dodaje energii. Kolejną substancją, którą zawiera guayusa jest teobromina, która podobnie jak kofeina wpływa na poprawę koncentracji i stymulację układu nerwowego. Niektóre źródła podają również, że guayusa zawiera l-teaninę, która stymuluje fal alfa w mózgu, a także działa na organizm rozluźniająco i antystresowo. Wymienione substancje sprawiają, że efekt działania guayusy jest stopniowy. Napar zaleca się osobom pracującym umysłowo i studentom, którzy potrzebują zdrowej dawki energii, aby lepiej i efektywniej pracować i uczyć się. Kolejna grupa ważnych substancji zawarta w naparach z guayusy to polifenole. Wśród ich najważniejszych właściwości wymienić należy redukcję stresu oksydacyjnego – usuwają wolne rodniki z organizmu, a tym samym spowalniają procesy starzenia. Napary z guayusy mogą być również pomocne w okresach najwyższej zachorowalności na przeziębienie i grypę, a to dzięki właściwościom odkażającym i antywirusowym. Guayusa zawiera również wiele witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To m.in. pierwiastki takie jak potas, magnez, fosfor, sód, żelazo czy cynk. Zachęcamy do zapoznania się z produktami Guayusa Pachamama. Szczególnie jesienną i zimową porą, kiedy organizm potrzebuje dodatkowego wsparcia, warto sięgnąć po guayusę i przekonać się, że jej parzenie może stać się przyjemnym rytuałem!

Mała ciekawostka. Indianie wierzyli, że napary z guayusy, oprócz właściwości pobudzających, poprawiających koncentrację i wpierających pracę organizmu poprzez dostarczanie witamin i minerałów, mają moc wywoływania świadomych snów. Napary z guayusy Indianie przyrządzali i spożywali podczas rytualnych ceremonii, a świadome sny miały być środkiem do przepowiadania przyszłości.

Czy guayusa ma skutki uboczne?

Jak już wspomnieliśmy, Ilex guayusa zawiera sporą ilość kofeiny, dlatego jej dawkowanie powinno być ostrożne. Tak samo jak nie powinno się przesadzać z ilością wypitej kawy, tak nie polecamy zbyt dużych ilości guayusy. Mimo, że jest tak zdrowa i pyszna! Choć źródła naukowe nie podają konkretnych przykładów, spożywanie guayusy może wywołać kilka drobnych skutków ubocznych, które związane są z obecnością kofeiny. Spożyta w zbyt dużej ilości może wywołać drżenie dłoni czy uczucie kołatania serca, może też przyczynić się do bezsenności i nadpobudliwości. Nie oznacza to, że picie naparów z Ilex guayusy jest niebezpieczne - wręcz przeciwnie! Przeciwwskazania do jej spożywania są takie same, jak w przypadku każdego naparu zawierającego kofeinę - powinny unikać ich osoby nadwrażliwe na tę substancję, cierpiące na choroby serca, dzieci, kobiety będące w ciąży i karmiące piersią.

Napar z guayusy. Energia w zdrowym wydaniu!

Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić Cię do spróbowania guayusy. Choć nie zdobyła takiej popularności jak jej paragwajska kuzynka, yerba mate, co wiąże się z pewnymi zawirowaniami w historii Ameryki Południowej, to podobnie jak ostrokrzew paragwajski może stanowić świetną, zdrową alternatywę dla kawy i napojów energetycznych. Parzenie guayusy jest proste. Wystarczy wsypać do naczynka (zwykłego kubka, szklanki, filiżanki czy matero do yerba mate - jak Ci wygodnie) 1-2 łyżeczki suszu, zalać wrzątkiem i odczekać 2-3 minuty aż nabierze mocy. Ze względu na drobną strukturę suszu, do picia guayusy może przydać się bombilla - rurka z filtrem (taka, jak do yerba mate), która pomoże w oddzieleniu fusów od naparu. Wygodną opcją jest Pachamama Teabags, czyli guayusa w formie herbacianych saszetek, które wystarczy wrzucić do kubka, zalać wodą i chwilę odczekać. Spróbuj Guayusę Pachamama i przekonaj się, jak wspaniale działa!


Źródła informacji:

  1. G Wise, A. Negrin, A critical review of the composition and history of safe use of guayusa: a stimulant and antioxidant novel food, Food Science and Nutrition, sierpień 2019.
  2. M. Radice, N. Cossio, L. Scalvenzi, Ilex guayusa: A systematic review of its Traditional Uses, Chemical Constituents, Biological Activities and Biotrade Opportunities, Mol2Net, 2016.
  3. R. Adhikary, V. Mandal, l-theanine: A potential multifaceted natural bioactive amide as health supplement, Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine, wrzesień 2017.

Polecane

Guayusa Pachamama – 100g – z organicznym certyfikatem

Guayusa Pachamama – 100g – z organicznym certyfikatem

21,65 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 19,31 zł/1szt.Cena regularna 22,90 zł brutto/1szt.(216,50 zł / kg brutto)
Guayusa Pachamama 250g - z organicznym certyfikatem

Guayusa Pachamama 250g - z organicznym certyfikatem

39,40 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 34,64 zł/1szt.Cena regularna 49,90 zł brutto/1szt.(157,60 zł / kg brutto)
Guayusa Pachamama Menta Limón – organiczna z miętą i cytryną – 250g

Guayusa Pachamama Menta Limón – organiczna z miętą i cytryną – 250g

58,41 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 41,57 zł/1szt.Cena regularna 59,90 zł brutto/1szt.(233,64 zł / kg brutto)
pixel